Návštěva koncentračního tábora v Osvětimi

Ve středu 2. 5. 2018 jsme se vydali navštívit dva největší koncentrační tábory v Evropě. Jeden je vyhlazovací tábor v Osvětimi, ve kterém byla i Anna Franková a druhý – pobočný tábor Osvětimi - Březinka. Vyrazili jsme kolem sedmé ráno s panem průvodcem Petrem Petirou. V Osvětimi jsme byli kolem dvanácté hodiny. V Polsku už na nás čekaly paní průvodkyně, které si nás rozdělily na dvě skupiny- starší a mladší. Každá skupina šla jinou trasu. Já jsem byla s paní učitelkou Štěpovou a paní Majou. Paní průvodkyně srozumitelně a dost jasně vyprávěla o těchto smutných místech, které byly velmi sugestivní. Viděli jsme plynovou komoru, pece, boty, kufry, oblečení a  mnoho dalšího.

Asi za dvě hodiny jsme se přesunuli do Březinky. Je to veliký areál, který není dochovaný celý. Tam jsme viděli i ukázku vagonu, ve kterém byli lidé do Březinky dopravováni. Od paní Maji jsme se toho opět spoustu dozvěděli. Po rozloučení s paní průvodkyní jsme vydali s paní učitelkou Štěpovou, Ševčíkovou a panem učitelem Švábem ke krematoriu, kde to bylo také zajímavé. Viděli jsme tam i různé nápisy a spoustu rozbouraných staveb. Domů jsme se vydali po sedmnácté hodině, na náměstí ve Svobodě jsme dojeli ve 22:05 hodin, kde si nás vyzvedli rodiče.

Během cesty tam i zpět nenastaly žádné komplikace. Mně osobně (samozřejmě nejsem sama) se tento výlet líbil, dalo mi to spoustu informací do života, například, že bychom si všichni měli vážit toho, co máme. 

 

Za výletníky Veronika Ouředníková ze sedmé třídy