Osvětim II.

Dne 2. května 2018 se uskutečnila dlouho očekávaná výprava do Osvětimi. Ráno jsme se společně se všemi účastníky sešli na náměstí Svornosti ve Svobodě nad Úpou. Po menších problémech jsme se vydali na dlouhou cestu, která trvala zhruba 5 hodin. Během cesty jsme měli jednu zastávku na čerpací stanici. Cesta nám byla obohacena o tématický film, jenž se vztahoval k organizaci a provedení konečného řešení židovské otázky. Po dostavení se do areálu v blízkosti Osvětimi jsme měli krátký rozchod. Samozřejmě jsme museli podstoupit ochrannou kontrolu před vstupem. Do areálu se vstupovalo pro genocidu charakteristickou branou s nápisem “ARBEIT MACHT FREI“. Jako první jsme navštívili koncentrační tábor Auschwitz I, který byl založen v bývalých kasárnách. Tento koncentrační tábor byl zajatecký. V rámci prohlídky jsme viděli několik exponátů, mezi které patří brýle, nádobí, oblečení, hřebeny, protézy, plechovky s Cyklonem B, kufry a samozřejmě nemůžeme zapomenout na vlasy všech zajatců. Mimo to jsme měli možnost vidět fotografie zajatých, když pobývali v prostorách areálu. Nacisté svým zajatcům sebrali identitu/byla jim všem odebrána jména, a proto si většinu vězňů zapisovali pod identifikačním číslem a tetovali je. Na konci první části jsme zahlédli zeď, u níž nacisté popravovali vězně. Samozřejmě nemohlo chybět ani poslední dochované krematorium, jež nacisté používali pro účely svých válečných zločinů. Současně byla v prostorách Auschwitz I zpřístupněna táborová šibenice. Celá prohlídka byla zajímavá, zvláště díky příjemné průvodkyni, která nám problematiku výborně vysvětlila.

Po prohlídce Auschwitz I jsme autobusem přejeli asi 3 km do druhé části prohlídky, která se zabývala vyhlazovacím táborem Auschwitz-Birkenau jinými slovy Březinka. První věc, kterou jsme viděli, byla obrovská, pro Osvětim charakteristická, vstupní brána do vyhlazovacího tábora v Březince (Auschwitz II).  V rámci prohlídky jsme měli možnost nakouknout do dřevěných „baráků“, ve kterých byli ubytováni práceschopní jedinci. V těchto barácích běžně pobývalo až 700 lidí. V závěru návštěvy s průvodcem jsme navštívili i věž, ze které byl vidět pohled na celý areál tábora. Z celé návštěvy Osvětimi byla většina zúčastněných v rozpacích, neboť nevěděli, co si o tom mají myslet.

Děkujeme panu učiteli Švábovi, paní učitelce Štěpové a paní učitelce Ševčíkové za možnost návštěvy Osvětimi. Celý den jsme si moc užili.                                           Za 9. třídu Adam Kalivoda a Ronald Christopher Siddall