Únor v mateřské škole

Únor u Myšek

Letošní zima je záhadná. Každou chvíli se hlásí jarní počasí se sluníčkem a další den zase chumelí. A tak se nám i u Myšek probudili ze zimního spánku "medvědi". Uspořádali jsme si Medvědí týden. Děti si nosily z domova své plyšové medvídky, s nimi jsme cvičili, stavěli jim domečky, hledali je v prostoru, počítali je, porovnávali, zpívali o nich písničky či říkadla. Prozkoumávali jsme, jak vypadá den či noc v medvědí školce nebo u nás. Nakonec jsme medvědy poslali zpět do doupat a pustili jsme se do prozkoumávání života ptáčků v zimě. Pozorovali jsme je při vycházkách u krmítek, ve školce jsme si na ně hráli, napodobovali jejich hlasy, pojmenovávali ty nejznámější a naučili se o nich písničku a říkanku. Ptáčci nás navštěvovali prostřednictvím pohádek před spaním, naučnými příběhy s plyšáky nebo během pohybových her. Ptáčci nás na svých křídlech přenesli do prostředí lidských řemesel. Hráli jsme si na zedníky, tesaře, truhláře, kominíky a prodavače. Děti stavěly komíny, domy, obchody z různých kostek či  stavebnic, pojmenovávaly pracovní nářadí, třídily PET víčka podle barev, učily se slušnému chování (poprosit, pozdravit- což budeme muset nadále trénovat). Již nyní se ale těšíme, jaká další řemesla poznáme v březnu.

                                                                                     Paní učitelka Olina

Únor u Zajíčků

Hlavní pohádka měsíce – Zajíček strakaté ouško stoná - nám poskytla spoustu příležitostí. Povídali jsme si, jak se chránit před nachlazením – správným oblečením, ale také co nám pomůže, když už onemocníme. Děti vyjmenovávaly druhy čajů a čtyři druhy jsme si také uvařili. Poznávali jsme je podle barvy, vůně i chuti. I několikrát za den jsme se přesvědčili, zda si děti názvy čajů pamatují. Při tvoření s barvou si děti vymalovaly hrneček, vystříhaly a přilepily nitku z čaje. Grafomotoriku jsme procvičovali na pracovním listu – kouř z hrnečků čaje. A při tom jsme si připomněli bezpečnost – čaj je horký, mohl by nás spálit.

V souvislosti s nemocemi jsme se také věnovali tématu lidského těla – pojmenovávali jsme části těla, skládali dřevěné postavičky kluka a holčičky, procvičovali jsme smysly – hmat, sluch, zrak – hrou na slepou bábu, poznávání kamaráda po hmatu, poznávání kostek dvou stejných zvuků, poznávání hmatem kostky se stejným povrchem. Prohlíželi jsme si také oči kamaráda, protože své nevidíme a zkoušeli jsme si jaké to je „nevidět“.

Nadále jsme využívali sněhových podmínek ke hrám na školní zahradě, při vycházkách také např. vyšlapávání cest na čerstvém sněhu a jeden kouzelný sluneční den jsme si udělali malý výlet skibusem k lyžařskému vleku Duncan, kde si děti báječně pojezdily na klouzácích a užily si cestu autobusem.

Po jarních prázdninách jsme si k tématu vybrali starost o ptáčky v zimě. Poznávali jsme je na obrázcích, po zvuku – máme v MŠ čtyři druhy ptáčků, které krásně zpívají, také jsme se seznámili s novou říkankou, která byla doplněna jednoduchou kresbou krmítka. Při tvoření si děti zkusily vytrhávat proužky papíru a krmítko si nalepit a přidat vybarveného a vystřihnutého ptáčka. A podle fantazie si děti obrázek ještě dokreslily. Téma se promítlo i do dalších činností – děti hledaly odvahu vylézt na kozu a z výšky skočit na žíněnku (let ptáčka) a nebo si zkusit orientaci v prostoru – poskoky na předkreslených kartách různými směry buď po jedné nebo obou nohách. Zařazovali jsme také pohybové činnosti spojené s písničkami.

                                                                         Paní učitelka Martina

Únor u Medvídků

Práci a naše hry jsme v únoru zahájili s integrovaným blokem Sněhová peřina, s tématy - Doktor datel a Jak zvířátka stavěla domeček.

Rozvíjeli jsme vědomosti o lidském těle, o zdraví, zdravé stravě, hygieně a o zoubkách. Vyrobili jsme si talíř plný vitamínů, uvařili si a ochutnali šípkový čaj oslazený medem. Naše povídání jsme na týden odložili a užívali si jarních prázdnin a pak jsme se k uvedenému tématu o našem těle opět vrátili. Hráli jsme si hry na rozvoj smyslů. Zkoušeli jsme náš sluch, čich, zrak, chuť a hmat. Před spaním jsme si četli z knihy Heč, jdu do nemocnice od autorky Nataši Týnské. Shlédli jsme vzdělávací pořad Byl jednou jeden život.

Seznámili jsme se s pomůckou "kostliváčka" a povídali si o jednotlivých částech našeho těla.

V dalším tématu jsme se seznamovali s prací dospělých. Poznávali jsme různé profese a pojmenovali jsme předměty potřebné k práci. Skládali jsme obrázky a naučili se básničky a písničky k oběma tématům. V tělocvičně jsme si hráli na kominíky. Cvičili jsme s obručemi, kterými jsme prolézali.  Při vycházce jsme pojmenovávali profese dospělých, kteří pracují v našem městě. Při hrách si děti na tyto profese hrály. Kluci Tadeáš a Míša postavili krásný nápojový automat, který máme nově ve školní jídelně.

Před karnevalem jsme si vyrobili papírové masky zvířátek, kterými jsme si vyzdobili naši třídu. Některé děti si užily masopustního karnevalu v tělocvičně, který připravila paní vychovatelka ze školní družiny.

Počasí v měsíci únoru nám moc radosti ze sněhu nepřineslo, přesto jsme využili skromné sněhové nadílky a několikrát si stihli postavit sněhuláky a poslední únorový den jsme vyjeli skibusem na Duncan, kde si děti užily sněhu jízdou na kluzácích a stavěním domečků. Všichni se ale už těšíme na první jarní měsíc.

                                                                                                      Paní učitelka Hela