Červen v naší mateřské škole

Červen u Myšek

Návrat z karantény u Myšek

Že se nám už ale po sobě stýskalo! Po prvních bezpečnostních a zvýšených hygienických opatřeních, kterým děti velice dobře a rychle přivykly, jsme se pustili vesele opět do našich aktivit. Karanténou jsme přišli o několik významných událostí, a tak jsme si je hned v prvním týdnu alespoň krátce připomněli. Ozdobili jsme papírová velikonoční vajíčka, vybarvili omalovánky čarodějnic, "kouzlili" během hmatové hry a povídali si o maminkách, jejich péči a práci doma a nakonec si někteří i maminku zkusili nakreslit.

A pak už přišel svátek dětí, který jsme oslavili mlsáním nanuků na zahradě, promítnutím pohádky o ztracených hračkách, hledáním obrázků po zahradě a následným opékáním buřtů na zahradě.

V následujících dnech jsme se zaměřili na domácí zvířata. Děti se naučily písničky a říkanku o kočičkách a pejskovi, zhlédly několik pohádek o zvířátkách na promítačce, procvičovaly si výslovnost zvířecí řečí, stavěly pro zvířátka ohrádky a dozvěděly se spoustu nových poznatků. Kočičky si vyrobily z papírových koulí a naučily se pohybovou hru Na kočku a myš.

Dalším tématem byly drobní živočichové a hmyz. Děti si procvičovaly znalost základních barev, jemnou motoriku navlékáním korálků do housenek, či namotáváním pavučin z vlny na karton. Poslechly si spoustu krásných pohádek o hmyzu před spaním. Děti se dozvěděly o etapách vývoje motýla, o užitku včel, ale i nebezpečí klíšťat. Hmyz mohly sledovat lupou na zahradě, kde jsme postavili i mraveniště z písku.

Závěr měsíce patřil dopravním prostředkům. Děti se seznamovaly s pravidly silničního provozu, hrály si na auta, traktory, autobus, pojmenovávaly jednotlivé prostředky na obrázcích, pexesu, v knihách či na skládankách.

A abychom si ten závěr školního roku nějak vylepšili, uspořádali jsme na zahradě karneval masek. I když jsme se letos nemohli jít ukázat do ulic, stejně jsme si ho na naší zahradě dostatečně užili hudební diskotékou, chytáním bublin z bublifuku nebo opět sladkým nanukovým občerstvením. A nyní už hurá na prázdniny!!!

                                                                             Paní učitelka Olina

Červen u Zajíčků

Tak jsme se po složité době vrátili zpět do školky, a to velmi rádi. V květnovém týdnu jsme byli plní sdělování prožitků a trochu jsme si zavzpomínali, co všechno jsme společně nemohli prožít – zahráli jsme si na Velikonoce, čarodějnice i svátek maminek.

A červen začal oslavou dne dětí – přálo nám počasí, a tak jsme dětem připravili spoustu her a soutěží na zahradě. Na děti čekalo také sladké překvapení – nanuk. Vyprávěli jsme si, že svátek mají děti na celém světě a „cestovali" jsme alespoň prstem po globusu. Děti mají již zkušenosti a jmenovaly, kam jezdí na dovolenou a jak už umí i nějaká cizí slova.

Červnové počasí a každodenní hry na školní zahradě nás inspirovaly k povídání o mravencích a později i včelkách. Pozorovali jsme je na zahradě lupou, prohlíželi si knížky a také jsme tvořili – hranou kartonu děti tiskaly po velké ploše a vytvořily společně velké mraveniště. Prstíkem pak otiskovaly hnědou barvu (mravenečka) a po zaschnutí dokreslily fixou nožky a tykadla. Před usnutím jsme si oblíbili poslech CD s Mravenčí ukolébavkou. I pohádková knížka před usnutím se nám k tématu broučků v trávě hodila – Skřítek Medovníček. Plynule jsme navázali na povídání o včelkách. Škoda jen, že jsme nemohli navštívit pana včelaře. Vyrobili jsme si alespoň včelku papírovou a procvičili jsme si barvy a pokusili se pojmenovat napsaná čísla od 1 – 4 a děti si samostatnost vyzkoušely na pracovním listě.

V závěru měsíce jsme pro děti uspořádali karnevalové veselí. Počasí nám opět přálo, a tak plná zahrada dětí tančila a radovala se. I sladká odměna byla.

Nakonec jsme se loučili s dětmi, které po prázdninách budou chodit do třídy Medvídků do ZŠ – odnesly si na památku obrázek a něco na zub.

                                                                                                    Paní učitelka Martina

Červen u Medvídků

Po dvouměsíčním návratu zpět do školky se v naší třídě sešlo 14 dětí, které se moc těšily na své kamarády. Děti velmi dobře zvládly změnu v organizaci dne i hygienická opatření, které tato doba přinesla. Vyprávěli jsme si, jak jsme trávili volný čas. Děti přinesly výrobky, které doma vyráběly, a pracovní listy, které plnily.

Postupně jsme si s dětmi opakovali témata domácí zvířata a rodinu. Děti nakreslily svoje portréty, které jsou vystaveny před školou na plotě. Společně jsme přivítali léto a oslavili den dětí soutěžemi na školním hřišti a zahradě. Odměnou byl letos nanuk, drobné hračky a diplom.

Děti si seznámily s názvy světadílů a jejich obyvatel. Putovali jsme s mapou a globusem kolem světa s písničkami, říkankami a hrami. Hráli jsme si a vyráběli dopravní prostředky, kterými můžeme cestovat. Děti plnily úkoly, ve kterých si procvičovaly bezpečnost v dopravním provozu. Zhlédli jsme edukační pořad Dětská dopravní policie.

Léto jsme přivítali básničkou a hudebně pohybovou hrou Na včelku a motýla. Berušce jsme počítali puntíky. Pojmenovávali jsme i hmyz a četli jsme z knížek Ferda mravenec, Příběhy včelích medvídků a Broučci. Naše venkovní hry byly vzhledem k situaci pouze na školní zahradě, kde jsme se i společně vyfotili. Paní Řehákové za pěkné foto děkujeme.

V posledním týdnu jsme se rozloučili s předškoláky. Děti se pochlubily také novými aktovkami. Na školičce nanečisto se děti seznámily s paní učitelkou z 1. třídy, kde si také splnily svůj první školní úkol.

Všem dětem přejeme úspěšný vstup do první třídy. Rodičům děkujeme za spolupráci a přejeme krásné léto.

                                                     Bc. Alice Havlíková a Helena Bernardová

ŠABLONY III - ZVÝŠENÍ A ZLEPŠENÍ KVALITY VÝUKY NA ZŠ A MŠ SVOBODA NAD ÚPOU