Říjen 2020 v naší mateřské škole

Říjen u Myšek

Druhý měsíc školního roku u Myšiček byl již ve znamení dobré nálady - slziček ubylo, děti získaly na jistotě a do mateřské školy se začaly těšit. Hlavně na to, co nového zažijí. Chystali jsme pro ně nové zážitky – vše se týkalo změn v přírodě na podzim, a tak jsme si s dětmi povídali o počasí – každé ráno jsme vybrali obrázek, který počasí představoval, zpívali jsme písničky, učili se nové básničky, hráli jsme pohybové hry. Ústředním tématem byla pohádka o Paraplíčku – tu si děti poslechly, viděly ji také na počítači, prohlížely si knížky a také tvořily – deštníčky si zkusily kreslit nejen pastelkami, ale i barvou a štětcem. Dalším tématem počasí byl vítr – sledovali jsme z okna, připravovali jsme draka na pouštění a seznámili jsme se s technikou nalepování barevných papírků. Zkusili jsme si také jemnou motoriku prstíků při navazování mašliček na ocas draka – s velkou dopomocí paní učitelky i s velkým nadšením dětí. A přišel i den, kdy jsme mohli jít draka pouštět – vyšli jsme na louky nad pana Čermáka a užili si pěkné dopoledne.

Závěr měsíce byl bohužel poznamenán komplikacemi s koronavirovou pandemií.

Snad to bude v listopadu lepší!

paní učitelka Martina

Říjen u Zajíčků

Říjen byl u Zajíčků ve znamení podzimu. Povídali jsme si o podzimních změnách přírody a počasí, nechyběly také výpravy po okolí, kde jsme si těchto podzimních změn všímali. Počasí nám už tolik nepřálo, ale oblečení jsme rychle přizpůsobili a vyráželi jsme ven i za pravého podzimního počasí. Ve školce jsme pracovali s přírodninami, které jsme venku nasbírali, zároveň jsme zjistili, jak se které přírodniny nazývají a z jakých stromů jsou. Na školní zahradě jsme sbírali spadané ořechy, děti hrabaly listí a také hledaly spadaná jablka ve vysoké trávě. Oslavili jsme ve školce podzimní „hnědý“ den, ve znamení hnědého oblečení i hraček.

Nechybělo také vyrábění a tvoření – tvořili jsme košťátka na zametání spadaných listů, ježečka z otisků dlaně, dráčka z geometrických tvarů a ke konci měsíce i zeleninovou zahrádku plnou brokolice, mrkve i brambor. Naučili jsme se, jaká zelenina roste v zemi a jaká nad zemí, zahráli jsme si pohádku O veliké řepě, a dokonce si hráli s opravdovou zeleninou.

Oslavili jsme spoustu narozenin, naučili se nové básně i písně, zacvičili jsme si s listy, míčky, dráčky i s bramborami. Konec měsíce nám narušil „nouzový stav“ a podzimní prázdniny – tím jsme přišli o oslavu halloweenského dne v maskách. Tuto akci přesuneme, abychom o ni nepřišli.

paní učitelka Lucka

Říjen u Medvídků

Říjen jsme zahájili výletem na Rýchorské sídliště do Pohádkových Krkonoš. U vchodu se děti přivítaly s pánem hor, kde jsme se společně na památku vyfotili. Pak už jsme pokračovali za pohádkou, ve které jsme poznali Anču, Kubu, hajného a Trautenberka. Viděli jsme permoníčky z Černého dolu, našli sluj tříhlavého draka a spoustu jiných pohádkových postav. Výlet se nám moc líbil, ale bohužel byl zatím poslední.

V rámcovém programu jsme procvičovali podzimní témata s poznáváním ovoce a zeleniny. Poznávali jsme je podle obrázků, podle skutečnosti, podle vůně a hmatu. Nakreslili jsme si barevný podzim, který můžete vidět vystavený u školy v Galerii na plotě. Hráli jsme si na Bacil a Vitamín, na pohádku O veliké řepě a naučili se hodně básniček k těmto tématům.

Při vycházkách do okolí jsme poznávali různé druhy stromů, jejich plody a nasbírali jsme si je s sebou do školy. Z listů jsme si vyrobili skřítky Podzimníčky. S kaštany jsme si hráli na koberci a stavěli si hezké kaštanové obrázky, počítali jsme, hledali písmenka na začátku slova, přiřazovali plody a listy ke správným stromům.

Říjen jsme zakončili podzimními prázdninami.

paní učitelka Hela

ŠABLONY III - ZVÝŠENÍ A ZLEPŠENÍ KVALITY VÝUKY NA ZŠ A MŠ SVOBODA NAD ÚPOU