Květen v mateřské škole

Květen u Myšek

V úvodu měsíce jsme si hodně povídali o rodině – blížil se svátek všech maminek, a tak jsme si povídali nad obrázky, kdo je všechno v rodině, co dělají a jak je maminka pro děti důležitá – naučili jsme se písničku, jak maminka uspává miminko, a říkanku. Pustili jsme se také do výroby dárečku – děti měly na výběr z různých barev papírových květináčků a kytiček, dřívka od nanuků si barvily nazeleno a s pomocí paní učitelky lepily. Jemnou motoriku si vyzkoušely na provlékání mašličky.

Zbytek měsíce května patřil profesím – tedy opět jsme si povídali, co maminky a tatínkové dělají, ale v práci, když jsou děti ve školce. Na některé jsme si i pohráli – na kuchaře, na lékaře a sestřičku plyšových zvířátek, na policistu. Dětem se to moc líbilo. Poslouchali jsme pohádky, příběhy, cvičili jsme podle hudby a nakonec jsme i některé rodiče v práci navštívili – v zahradnictví, ve firmě s kamionovou dopravou a také u hasičů.

 

Květen u Zajíčků

Měsíc květen jsme zahájili tématem RODINA. Děti vyprávěly o svých rodinách, s kým bydlí, kdo co doma dělá. Samy si v MŠ vyzkoušely role maminek (věšení prádla, "vaření" v kuchyňce, péče o miminko) a tatínků (oprava nábytku, zatloukání hřebíků, šroubovací stavebnice). O tom všem se naučily i píseň Muzikantská rodina. Tímto tématem se připravily na oslavu svátku maminek, na který maminkám vyrobily dárek v podobě papírového tulipánu.

V dalších dnech nás ve školce provázela domácí a hospodářská zvířata. Děti se s námi podělily o zkušenosti se svými zvířecími kamarády z domova, hrály si s plyšáky, poslouchaly pohádky, zpívaly písničky známé i nové, naučily se básničku o koťatech a špinavém prasátku. Bohužel počasí nám v tomto měsíci moc nepřálo a neumožnilo nám častěji pozorovat různá zvířátka přímo venku v našem okolí. Ovečky a koně jsme si prohlédli u Farmaparku, kozičky jsme nakrmili u Domči a Sárinky a za ostatními se vydáme, až nás počasí pustí na delší výpravy.

Mnohé děti již také s rodiči navštívily znovu otevřené ZOO, a tak se s námi mohly podělit o zážitky s exotickými zvířaty. My jsme si pak společně na takovou ZOO ve školce zahráli. Děti si mohly z domova nosit plyšáky, stavět jim ohrádky ze stavebnic a kostek. S plyšáky jsme i cvičili, počítali je, porovnávali velikosti a hledali jejich obrázky v naučných knihách či pohádkách. Tak doufejme, že se třeba v příštím roce do opravdické ZOO vydáme společně!

 

Květen u Medvídků

V měsíci květnu jsme si hráli a pracovali dle tematického bloku Jarní brána a Putování za sluníčkem.

Základním motivem těchto témat byla maminka, rodina a děti. S dětmi jsme si povídali o úloze maminky a významu celé rodiny v jejich životě. Děti vyráběly přání, srdíčka, kytičky, kreslily portrét maminky a  připravily si pro maminky k svátku básničku s přáním. Pojmenovali jsme si členy rodiny a kreslili jsme celou rodinu v jejich domě. Děti pojmenovávaly příjmení rodiny, činnosti dětí a rodičů. Některé činnosti jsme si předvedli pantomimou. Hráli jsem si s písní Muzikantská rodina, kde děti využily netradiční nástroje. Děti si procvičovaly orientaci v prostoru. Pojmenovávaly slova na písmeno M.

V další části tématu jsme si povídali o dětech na celém světě. Děti získávaly elementární povědomí o rozdílech a shodách dětí žijících na světě. Povídali jsme si o rasách lidí, odkud pocházejí, co je pro ně specifické. Pracovali jsme s globusem a mapou. Vyráběli jsme planetu Zemi a děti se seznamovaly s jednotlivými světadíly formou skládání puzzlí, kde pracovaly ve skupinách. Děti si přinesly svoje fotky, kdy byly miminky a poznávaly se. Na tuto hru se všichni moc těšili.

Počasí nám letos moc nepřeje, ale přesto jsme uskutečnili dvě poznávací vycházky do přírody. Na jejich konci byla hra na dětském hřišti a malá sladkost v podobě sušenky.

Poslední květnové úterý se děti osobně seznámily s budoucí paní učitelkou z 1. třídy ve Školičce nanečisto.

ŠABLONY III - ZVÝŠENÍ A ZLEPŠENÍ KVALITY VÝUKY NA ZŠ A MŠ SVOBODA NAD ÚPOU