Prosinec v mateřské škole

Prosinec u Myšek

Tento měsíc byl plný slavnostních příležitostí. Začali jsme u adventního věnce, adventního kalendáře ve třídě - čertovský bonbónový strom, domečková víska, andílek s plyšovými dárečky. A protože se děti chystaly na návštěvu Mikuláše, naučily se písničku Náš Mikuláš, čertovský taneček a říkanku Čertíku Bertíku. Samotná návštěva svaté trojice proběhla s několika slzičkami, ale dárečky od Mikuláše brzo vše napravily.

K Vánocům patří cukroví a i ve školce se peklo. Nejdříve jen z modelíny, pak doopravdy. Podobně to bylo i se zdobením vánočního stromku. Nejdříve na zemi při třídění papírových ozdob a pak už s opravdovými skleněnými figurkami. Děti se zapojily i do vánoční výzdoby, vyráběly vánoční ozdoby z papíru. Jedno odpoledne jsme na vánoční tvoření pozvali i rodiče, kteří společně se svými dětmi vytvářeli rozličné a krásné dekorace.

Děti poslouchaly vánoční koledy, ochutnávaly cukroví, které nám napekly hodné maminky. V rámci slavnostního vánočního dne se děti seznámily s některými vánočními zvyky a těšily se z nových hraček od Ježíška. Zuzančin dědeček nám nabídl prohlídku svého překrásného dřevěného betlému, za což mu moc děkujeme.

Před Vánocemi nás ještě navštívil kašpárek Nazdárek s vánoční pohádkou a pak už jsme si všichni popřáli pěkné Vánoce a šťastný nový rok 2020.                              

                                                   paní učitelka Olina

Prosinec u Zajíčků

Nejkrásnější měsíc v roce začal pro děti překvapením – dvěma připravenými sadami 24 pytlíčků, aby nám čas do Vánoc lépe utíkal. Každý den jsme jeden rozbalili, objevila se značka dítěte a bonbónek. Vybrané dítě si rozbalilo větší pytlíček, kde našlo plyšáčka. Vánoční čas také připomínal náš adventní věnec, u kterého jsme si vždy v pondělí po adventní neděli poseděli a zapálili si svíčku.

Ale ještě než se přiblížily Vánoce, čekal nás týden s čerty a Mikulášem. Zpívali jsme, naučili jsme se říkanku s pohybem, kreslili jsme černým uhlem postavu čertíka, vybarvovali jsme a vystřihovali, ale hlavně jsme se těšili na příchod Mikuláše do mateřské školy. Jako každý rok nás navštívili žáci 9. třídy a školku zaplavila spousta čertů, andělů a s dárečky přišel i Mikuláš.

Další akcí byla vánoční dílna s rodiči. Nejprve jsme s dětmi ozdobili stromeček, aby byla školka slavnostně vyzdobená a pak už se děti těšily, co si s maminkami nebo jinými rodinnými příslušníky vyrobí. Bylo toho připraveno opravdu hodně a každý si mohl vybrat, co se mu nejvíce líbí. Děti byly nadšené ze zdobení a hlavně konzumování perníčků a cukroví.

Vánoční den proběhl v pondělí 16. prosince. Děti přinesly od maminek trochu cukroví a pak pomáhaly chystat slavnostní tabuli. Než zazvonil zvoneček, zkusili jsme si v umývárně zapálit pár prskavek, hlavně bezpečně, aby si nikdo neublížil. No a pak už nastala ta chvíle nejlepší – pod stromečkem se objevily nové hračky. Děti měly celé dopoledne na to, aby vše vyzkoušely.

Závěr týdne patřil ještě vánoční pohádce, kterou nám přivezl Kašpárek. A pak už hurá na vánoční prázdniny.

                                                                             paní učitelka Martina

Prosinec u Medvídků

Adventní čas dětí ze třídy Medvídků jsme zahájili výrobou adventního věnce a adventního kalendáře, ve kterém byl na každý den pro jednoho kamaráda připravený sladký dáreček.

Navštívil nás Mikuláš, čerti a andílci, na které jsme se celý týden připravovali. Stavěli jsme peklo z kostek, vyráběli jsme postavičky Mikuláše a čerta. Vyzdobili jsme si čertovsky třídu i šatnu. Naučili jsme se hodně básniček i písniček, které jsme statečně přednesli a zazpívali očekávané návštěvě. Děti za ně dostaly od Mikuláše a andílků krásnou odměnu.

Během adventu jsme si s dětmi udělali výlet do vánočního Trutnova. Prošli jsme si vyzdobené město, prohlédli jsme si venkovní vánoční trhy a vyfotili se u vánočního stromu a betlému na náměstí.

Vrcholem tohoto měsíce byl vánoční den s nadílkou nových hraček od Ježíška. Upekli jsme cukroví, rozkrojili jsme si jablíčka, pouštěli skořápkové lodičky a ochutnávali jsme cukroví od všech maminek.

Během vycházky jsme s kaštany zašli ke krmelci popřát zvířátkům krásné Vánoce. Humornou vánoční pohádku nám do školky přivezl kašpárek Nazdárek. A jako každý rok i letos jsme vystoupili s pásmem básniček a písniček na zpívání v kostele.

Přejeme všem hodně zdraví a štěstí v novém roce 2020.

                                                                    paní učitelka Hela