Březen v mateřské škole

11. 4. 2023

Březen u Myšiček

Hned na začátku měsíce jsme si povídali o řemeslech a povolání. Přímo ve třídě jsme si vytvořili cukrárnu a kavárnu, hráli si na kuchaře a číšníky, ale i na prodavače. Přečetli jsme si pohádku O pejskovi a kočičce, a zjistili tak, co do dortu určitě nepatří. Zahráli jsme si na pekaře a upekli si výborné housky. Při pohádce O třech prasátkách jsme si vyzkoušeli, jaký dům je vhodný pro bydlení a který by nám vlk snadno odfoukl. Seznámili jsme se s prací zedníka a pomocí cihel tvořili domečky. Jaro se nám rychle přiblížilo, a tak jsme sledovali změny počasí, tající sníh i první jarní kytičky. Sluníčko jsme nejen pozorovali, ale také tvořili a zpívali mu písníčku, aby více hřálo. S Křemílkem a Vochomůrkou jsme zasadili semínka a pozorovali je. Naučili jsme se, co semínka i květiny potřebují k růstu. Další týden to v naší třídě doslova bzučelo. Téma je asi jasné – včelky. Díky pěknému počasí jsme mohli první včelky vidět na rozkvetlých květinách u květinářství. Děti si mohly přímo ve školce prohlédnout plástve z úlu a také ochutnat med. Pomocí hudebně pohybové hry jsme vyzkoušeli, jak včelky svůj med chrání. Na vycházce jsme u opravdových úlů viděli, jak už se včelky probouzejí po zimním spánku. Poslední týden jsme se věnovali velikonočním přípravám. Malovali jsme a zdobili vajíčka. Seznámili jsme se s vývojem kuřátka, přečetli si pohádku O zeleném vajíčku. Naučili jsme se koledu a píseň, která se nám k pomlázce bude hodit.


Zajíčci březňáčci
Nejprve jsme dokončili téma povolání. Hráli jsme si na kominíky a zedníky (stavění komínů a staveb z různých materiálů, pohádka O třech prásátkách), dřevorubce a hajné (děti určovaly, co je ze dřeva), kuchaře, pekaře, číšníka (smažili jsme bramboráky). Seznámili se s prací uklízečky (aktivně pomohli při úklidu vnitřních prostor školky, což děti moc bavilo). Při profesi popeláře děti třídily odpadky, cvičily podle DVD, posílaly si mezi sebou dopisy jako listonoš. Navštívili jsme i zdejší zahradnictví, kde nám paní zahradnice vše ochotně ukázala a navíc nám věnovala i pěkné květiny do třídy (moc děkujeme🙂). A pak už jsme vítali jaro, které se ale stále nechce naplno projevit😕. Ale přesto jsme už našli množství prvních jarních květin. Za bledulkami jsme se vypravili pěšky do Sejfů, a že to byl ale parádní výlet👍.


Březen u Medvídků 

V úvodu měsíce jsme se věnovali tématu – povolání rodičů a čím bych se chtěl stát. Využili jsme obrazový materiál, program Barevné kamínky v TV a na určité profese jsme si hráli – pošta, obchod, lékař, ale i architekt. Největším zážitkem pro děti ale bylo, když jsme navštívili tatínka Adámka v Janských Lázních a zblízka si prohlédli rolby, kterými se upravují sjezdovky pro lyžaře. Výlet skibusem za pěkného počasí, návštěva horské služby a prohlídka rolby i uvnitř se všem opravdu líbila. V rámci profesí jsme ve Svobodě také navštívili kadeřnictví. Pěkné počasí se vydařilo také na školní závody, které se konaly na Duncanu. Opět jsme využili služeb skibusu a jeli jsme se na naše starší kamarády podívat a fandit. Aby nám to nebylo líto, že ještě závodit nemůžeme, udělali jsme si svůj závod dvojic v jízdě na klouzácích. Frčelo to parádně. Jarní prázdniny si některé děti užily s rodiči a sourozenci, jiné s námi navštěvovaly školku ve vile. Po prázdninách jsme už začali vyhlížet jaro a k tomu se nám hodilo téma - voda v přírodě. Sledovali jsme tající sníh, hledali jsme pramen potůčku a sledovali jeho cestu. V TV jsme si pustili příběh o Kapičce a vybarvili jsme si pracovní list s koloběhem vody v přírodě. Připomněli jsme si také vodní živočichy – pracovali jsme ve dvojicích a zkoušeli jsme spolupracovat nad obrázkem a umět o obrázku vyprávět. K tématu voda se nám také hodila návštěva tatínka od Adrianky, který si pro děti připravil zajímavé povídání o vodním výtahu, který dokáže převézt loď přes přehradu. Děti měly na konci moc zajímavé otázky a hned po odchodu pana Holce nakreslily moc pěkné obrázky. S jarem se v přírodě začaly objevovat první jarní kytičky, a tak jsme si povídali, jak se jmenují. Vybrali jsme se krásný slunečný den a hned ráno jsme vyrazili do Antoníčkova údolí podívat se na rozkvetlé bledule. Děti statečně šlapaly a odměnou jim byly dobrůtky v batůžku. V závěru března jsme měli spoustu práce s přípravou výrobků na velikonoční jarmark.

ZŠ Svoboda nad Úpou
Kostelní 560
542 24 Svoboda nad Úpou

Sledujte nás

Menu