Březen v mateřské škole

26. 3. 2024

Březen u Medvídků

Jaro je už tady a my ho potkáváme všude kolem sebe. Nejdříve jsme si s dětmi povídali o vodě, koloběhu vody a všech možných podobách vody. Na vycházkách jsme sledovali potůčky, řeku i počasí.

Jarní příroda nám ale už probudila i první jarní kvítka. Učili jsme se některé pojmenovat, poznávali jsme obrázky, malovali jsme je nebo vyráběli různými technikami z papíru. Ale za opravdovou jarní krásou jsme se vypravili pěšky do Sejfů do Antoníčkova údolí, kde každým rokem rozkvétají nádherné koberce bledulí.

Zaujal nás také nápad školáků - Barevný týden, a tak jsme se ho zúčastnili také. A hned bylo ve škole veseleji, když se na chodbě potkávali jednou modrásci, jindy žluťásci nebo zelení vodníci.

8. března jsme šli také popřát krátkým vystoupením a zhotovenými dárečky babičkám do pečovatelského domu k MDŽ.

A závěr měsíce patřil přípravám na Velikonoce. Děti se seznamovaly s lidovými zvyky, tvořily velikonoční dekorace a hrály různé hry s velikonočními motivy.


Březen u Zajíčků

Hned na začátku měsíce jsme díky pěknému počasí přivítali jaro. Začali jsme se vydávat na delší procházky do přírody. Při nich jsme hledali první jarní květiny a další znaky jara. Naučili jsme se básničku o sněžence a vydali se na velký výlet hledat bledulky. Po jarních prázdninách jsme se věnovali přicházejícím Velikonocím. Naučili jsme se koledu, vyrobili si slepičky i přáníčko. Vajíčka jsme nejen zdobili, ale také modelovali a vyšívali. Zúčastnili jsme se také jarního jarmarku ve škole, a tak děti z naší třídy pomáhaly při výrobě dekorací ke koupi. Podle barevných velikonočních dnů jsme se oblékali i ve školce, takže jste nás mohli vidět v modré, žluté, červené i zelené barvě. Seznámili jsme se se všemi tradicemi, které se před Velikonocemi dodržují a některé jsme si ve školce i vyzkoušeli. Poslední den před svátky jsme hledali ztracená velikonoční vajíčka na školní zahradě. Za odměnu si děti měly za úkol najít i jedno vajíčko čokoládové, které si odnesly domů spolu s ostatními dárečky.


Březen u Myšek

Po zimě, která snad ani nebyla, jsme začali vyhlížet první jarní kytičky. Velkou výpravou pro nás Myšky byl výšlap na kopec k panu Čermákovi, kde jsme si prohlédli bledulky.

O kytičkách jsme se učili básničky, písničky, cvičili jsme pohybové hry s říkankami o broučcích, sluníčku a jaru. Vyzkoušeli jsme si stříhání s asistenčními nůžkami (pomáhá učitelka) a šikovné děti i samostatně. Nalepovali jsme nastříhané proužky bílého a zeleného papíru a vznikly krásné sněženky.

K jaru patří také tání sněhu na horách, a tak jsme se často vydávali k potůčku a k řece. Pouštěli jsme lodičku, kterou jsme druhý den také zkoušeli s pomocí paní učitelky skládat. Plnili jsme také úkoly z projektového dne Koloběh vody v přírodě. Poslechli jsme si příběh o kapičce, prohlíželi jsme si knížky s tematikou vody, spoustu krásných obrázků jsme využili k rytmizaci slov a tleskání rozkladu slov na slabiky. Vodu jsme také různě přelévali ve školce pomocí konviček, trychtýřů a už se moc těšíme, až se oteplí a pokusy s vodou si zkusíme i na zahradě. K pokusům s vodou jsme přidali i barvy, různě jsme je míchali a namalovali jsme si duhu. Dalším pokusem bylo pozorování bílých kytiček, kterým jsme do vody přidali potravinovou barvu, a sledovali jsme, co se do druhého dne stane. Kytičky z bílé měnily barvu podle toho, jak byla barevná voda.

O jarních prázdninách jsme pilně vyráběli na velikonoční jarmark, který se uskutečnil v budově ZŠ.

ZŠ Svoboda nad Úpou
Kostelní 560
542 24 Svoboda nad Úpou

Sledujte nás

Menu