Vážení rodiče, milí žáci, přejeme vám krásné letní prázdniny a těšíme se na vás v novém školním roce 2024/2025.

Leden v mateřské škole

26. 1. 2024

Leden u Medvídků

Po Vánocích jsme se sešli v hojném počtu plni nových zážitků a dojmů. Děti vyprávěly o dárcích a svátcích. V novém roce jsme přivítali Tři krále a něco nového jsme se o nich i dozvěděli. Děti poznávaly písmena, hledaly je ve slovech, tvořily cesty pro krále.

Dále jsme se věnovali souhrnu všech ročních období, ale nejvíce právě zimě. Děti se učí rozlišovat pravolevou orientaci, pozorovaly často se měnící počasí a s ním i různá skupenství vody. Vyrobily si ledové ozdoby, malovaly a tvořily z papíru sněhové vločky, sněhuláky, zpívali jsme písničky o zimě nebo se učili zimní říkanky a rozpočítadla. Ke konci ledna jsme se pustili i do lyžování na běžkách. Snad nám sníh vydrží i nadále, abychom si zimních her a sportů užili i v následujícím měsíci⛄🙂

Leden u Myšek

Po návratu z prázdnin jsem si s dětmi sdělovali zážitky z dárečků a prvním tématem byli Tři králové – seznámili jsme se s písničkou, kterou nám pak ve školce předvedly děti ze školy, když přišly koledovat. Také jsme si vyrobili korunu pro krále a seznámili se se jmény králů.

Pak už celému měsíci dominovalo téma sníh - jeho proměny, možnosti. Zpočátku jsme sníh spíš vyhlíželi, a tak jsme využili mrazivých dnů k výrobě ledových ozdob. Ty nám pak pár dní zdobily plot u školky. Když konečně sníh napadl, hned bylo veseleji – hry na zahradě, klouzání a pokusy o stavbu sněhuláků. O nich jsme se učili básničky, písničku, vyráběli jsme pomocí tiskání, lepení vaty nebo kousků papíru, hráli si na koberci – využili jsme bílá plastová víčka nebo plošná plastová kolečka různých velikostí a stavěli jsme aspoň na koberci.

Dotkli jsme se také tématu z projektového dne – Ve zdravém těle, zdravý duch- a pro děti jsme nachystali pohádkový příběh O myšákovi Edovi, který se špatně oblékl a byl z toho nemocný. Rozhovory s dětmi vedly k tématům - ochrana zdraví, otužování pobytem venku, zdravé jídlo a vitamíny.

Leden u Zajíčků

Po prázdninách jsme se všichni těšili na své kamarády do školky. Přivítali jsme v naší třídě paní učitelku Helenku, se kterou jsme si povídali o Třech králích. Hráli jsme si s písmeny K, M, B, vymýšleli na ně slova a vytleskávali je. Vyrobili jsme si koruny a opravdové Tři krále jsme přivítali i ve školce. K dalšímu tématu „Ve zdravém těle zdravý duch“ jsme se dostali v rámci projektu inovativního vzdělávání. Tomuto tématu jsme se věnovali opravdu dlouho a za tu dobu jsme se naučili, jak o své tělo pečovat a být zdravý a odolný vůči bacilům a nemocem. S dětmi jsme každý den cvičili, protahovali se, věnovali jsme se józe i relaxaci. Děti velmi zaujala hra „na ordinaci“, kde jsme si hráli na doktory a pacienty. Naučili jsme se píseň Doktora se nebojíme, naučili jsme se, v jakém jídle je hodně vitamínů a co nám prospívá. K celému projektu jsme měli spoustu didaktických her, puzzlí, stavebnic i knih, kde měly děti mnoho užitečných informací. Podívali jsme se, jak vypadá naše tělo pod rentgenem, ukázali jsme si, jak se dělá sádra a jak se nazývají některé kosti v těle. Po celou dobu jsme se věnovali nejen prevenci před nemocemi, ale také před úrazy v jakýchkoliv situacích. Abychom naše tělo chránili před zimou, věnovali jsme se také tématu správného oblékání v zimě. Četli jsme pohádku O rukavičce, kterou si děti měly možnost i zahrát. Naučili jsme se báseň o sněhulákovi. Cvičili jsme a hráli hry s rukavicemi, zdobili jsme čepice.

ZŠ Svoboda nad Úpou
Kostelní 560
542 24 Svoboda nad Úpou

Sledujte nás

Menu