Vážení rodiče, milí žáci, přejeme vám krásné letní prázdniny a těšíme se na vás v novém školním roce 2024/2025.

Listopad v mateřské škole

29. 11. 2023

Listopad u Myšek

V tomto měsíci jsme se snažili poznat, pojmenovat a vyhledávat čtyři základní barvy. Každý týden byl vždy ve znamení jedné z nich – děti byly obklopeny hračkami, pomůckami na cvičení, vždy v určené barvě a rodiče s námi spolupracovali také – děti chodily v oblečení určené barvy, nosily si plyšáčky.

Ve žlutém týdnu jsme si ještě přidali ptáčky – poznávali jsme je na obrázcích, po zvuku, vyzkoušeli jsme si jako ptáčci zpívat – využili jsme keramické ptáčky na vodu, procvičili jsme jemnou motoriku prstů – zapichování peříček, stisk kolíčku – tím děti nabíraly jen žluté „červíky“ a ptáčky krmily.

Červený týden byl ve znamení pohádky – O červené Karkulce. Děti sledovaly paní učitelku, jak pohádku vypráví a ukazuje obrázky, dále se seznamovaly s knížkou, hledaly, co je ve školce červené a zkusily malovat berušku.

Zelený týden nám připravil ochutnávku ovoce a zeleniny, a protože zelený je i hrášek, opět na děti čekala pohádka – O Budulínkovi. Zpívali jsme písničky, naučili se říkanku a při cvičení jsme si zahráli na auta a děti rozhodovaly, na kterou barvu na semaforu auto jede nebo stojí.

V modrém týdnu to bylo hlavně o počasí, a tak děti malovaly deštík, sledovaly první sníh, zahrály si hru Pan čáp ztratil čepičku a paní učitelka připravila také pokus se zapouštěním barev. Konečně byla říkanka o čtyřech barvách kompletní a děti ji umí říct.


Listopad u Medvídků 

V prvním týdnu tohoto měsíce jsme se věnovali tématu OVOCE. Děti poznávaly a ochutnávaly některé druhy ovoce. Také se seznámily s tím, jak se jabloň během ročního období mění. V tomto týdnu děti dokončily plavecký výcvik v Trutnově. Moc se jim tam líbilo a byly šikovné.

V dalším týdnu jsme se věnovali ptáčkům. Děti vyráběly ptačí budky, hrály si s peříčky, prohlížely si encyklopedie, hrály různé pohybové hry, zpívaly si o nich… Na ptáčky bylo zaměřeno i projektové odpoledne s rodiči, a tak si rodiče s dětmi mohli vyzkoušet spoustu činností a vyrábění.

V dalších týdnech jsme se seznamovali s lesními zvířátky. I s těmi méně známými. Byli jsme u krmelce a seznamovali jsme se s životem volně žijících zvířat kolem nás. Děti si vyrobily lišku a zajíce. Ve třídě jsme si postavili les plný zvířátek, ale také plný nástrah.

V posledním týdnu jsme se věnovali blížícím se ČERTŮM. Jednoho si děti i vyrobily. A k němu také krásné čertovské řetězy.


Listopad u Zajíčků 

Začátek měsíce jsme se věnovali projektu „Kam letíš ptáčku?“ Při něm jsme se dozvěděli, kteří ptáčci odlétají do teplých krajin a které můžeme v zimě vidět na krmítku. Poslouchali jsme zpěv ptáčků, naučili jsme se, jak se jmenují a kde žijí. Naučili jsme se píseň s tanečkem Vrabec a sýkorka, zahráli jsme si na ptačí flétny. Všechny naučené znalosti jsme otestovali na stejnojmenné akci s rodiči, kde byly připravené soutěže, vědomostní aktivity, vzdělávací videa, ale také výroba ptačí masky i překážková dráha. Děkujeme všem rodičům i dětem za hojnou účast.

Dále jsme měli práci s uložením zvířátek na zimu. Dozvěděli jsme se, která zvířátka jsou zimní spáči a jak se na spánek chystají. Uspávali jsme ježky, a to i na školní zahradě, kde jsme jim udělali domečky z listí. Hráli jsme hru „Spi medvídku, spi“, kreslili medvědům jeskyni. Naučili jsme se báseň s pohybem Medvěd klepe peřinu, a tu jsme mu také namalovali, aby mu bylo v zimě teplo. Oslavili jsme spoustu svátků a narozenin.

Poslední týdny jsme se naladili na adventní čas a pečení perníčků. Přečetli jsme si pohádku O perníkové chaloupce, pekli jsme perníčky při námětové hře, ale také při relaxaci, kdy si děti vzájemně masírovaly záda. Advent jsme zahájili Adventní dílničkou s rodiči, kde si mohli vyrobit vánoční přání i dekorace. Ze všeho nejvíce jsme si ale užili první sníh 😊

ZŠ Svoboda nad Úpou
Kostelní 560
542 24 Svoboda nad Úpou

Sledujte nás

Menu