Vážení rodiče, milí žáci, přejeme vám krásné letní prázdniny a těšíme se na vás v novém školním roce 2024/2025.

Říjen v mateřské škole

31. 10. 2023

Říjen u Myšek

Již teď můžeme říct, že jsme velké šikulky a nové prostředí zvládáme na jedničku. Ve školce už téměř nepláčeme a ráno chodíme s úsměvem. Poznáme naše kamarády, dospěláky a víme, jak to ve školce chodí. V říjnu jsme si povídali o změnách v přírodě a kolem nás. Jak se venku ochlazuje, stromy hrají různými barvami a díky deštíku můžeme skotačit v kalužích (samozřejmě v holínkách). Společně jsme se šli podívat do lesa, jestli tam nenajdeme nějakou tu houbu a zkusili jsme si i houby nakrájet. A co se ještě týče lesa, naučili jsme se, jaká zvířátka v něm žijí. Poslechli jsme si pohádku „Hříbek“ a pokusili jsme se o první výstupy do výšky na žebřinách. Procvičovali jsme jemnou motoriku například pomocí namotávání bavlny na papírový deštník či tiskání dešťových kapek prsty na papír. A nakonec nesmíme zapomenout na dlabání dýní, kterými děti přispěly k výzdobě Stezky korunami stromů.


Říjen u Zajíčků

První z témat, kterému jsme se věnovali, byla „Zelenina“. Děti měly možnost pracovat se skutečnou zeleninou a velmi je bavilo poměřovat různé druhy podle velikosti, váhy i délky. Vnímali jsme zeleninu všemi smysly (především pak zrakem, čichem, hmatem a chutí). Zahráli jsme si pohádku „O veliké řepě“ a s touto pohádkou jsme si procvičili celé tělo a zopakovali si hudebně pohybovou hru. K tématu jsme se naučili i básničku „Princeznička na bále“ a sami si připravili bramborovo-cuketové placky, na kterých jsme si moc pochutnali.

Další téma jsme měli motivované pohádkou O Křemílkovi a Vochomůrkovi „Jak museli louskat ořechy“, a tak jsme se věnovali podzimním plodům. Hráli jsme didaktické, smyslové i pohybové hry s ořechy, kaštany a žaludy. Hledali jsme tyto plody venku, posbírali šípky na čaj, naučili se házet vrtulky a pozorovat, jak krásně se ve větru točí, procvičovali jsme nejen zrakové vnímání, ale i pozornost při hře „Skořápky“, a v neposlední řadě jsme louskali ořechy všemi možnými způsoby a oříšky baštili.

Posledním tématem pro nás byl blížící se svátek Halloween. Nejdříve jsme si vysvětlili původ a způsob oslav tohoto svátku, a poté jsme se bavili i učili s duchy, pavouky, mumiemi a dalšími strašidly. Naplno jsme se věnovali také jedné z emocí, a to strachu. Vyslechli jsme strašidelný příběh, bavili se o tom, co strach je, jak na koho působí, čeho se bojíme a jak se strachem bojovat. Také jsme si vysvětlili, že některý strach je zbytečný a jiný nám může pomoci (např. strach z výšek, z cizích lidí, z neznámých zvířat apod.). V závěru tématu a současně měsíce října jsme se pustili také do tradičního halloweenského dlabání dýní, které nám někteří rodiče přinesli a moc jim za to děkujeme. Tyto dýně jsme poté odvezli na Stezku korunami stromů, kde měly konkrétní děti vstupné zdarma po dobu podzimních prázdnin, a naše školka bude díky tomu moct na jaře využít ponížené vstupné na stezku.

Děkujeme organizátorům i všem zúčastněným.


Podzim s Medvídky

Měsíc říjen jsme zahájili tvořivě - v keramické dílně Bosorka v Janských Lázních jsme strávili příjemné dopoledne. Zde si děti vyzkoušely malování na keramické hrnečky a seznámily se s prostředím keramické dílny a s prací v keramické dílně. I dále jsme se věnovali estetice a krásám podzimu. Příroda se nádherně barvila, my jsme ji často navštěvovali a děti tvořily z kaštanů, mechu, listů či dalších přírodnin spoustu zajímavých staveb či výtvorů. K podzimu patří samozřejmě i pouštění draka, což jsme si také vyzkoušeli, i když si s námi vítr občas zahrál na schovávanou a děti ho musely nahradit svým rychlým během s dráčkem. Ke konci měsíce jsme se začali připravovat pomalu na Halloween. Za pomoci rodičů jsme se zapojili do akce výzdoba Stezky korunami stromů. Děti dlabaly přinesené dýně, tvořily netopýry a strašidýlka z papíru, kelímků či toaletních roliček. Kromě dýní jsme si povídali i o jiných druzích zeleniny a jejich užitku pro naše zdraví. O zdraví jsme se ale také zasloužili především absolvováním plaveckého kurzu v Trutnově, kde si to naši malí vodníčkové jaksepatří užívali!!!🙂💦

ZŠ Svoboda nad Úpou
Kostelní 560
542 24 Svoboda nad Úpou

Sledujte nás

Menu