Únor v mateřské škole

3. 3. 2023

Únor u Zajíčků

Konečně napadl čerstvý sníh a děti stavěly sněhuláky, bunkry, koulovaly se a jezdily na kluzácích. Zkrátka si zimu užívaly. Ale i ve školce se stříhalo, lepilo, malovalo a sněhuláci se objevovali i v písničkách, říkankách a všude okolo. Ani zimní sporty jsme nezapomněli natrénovat: děti bruslily v krabičkách po kapesníkách, hrály hokej na koberci i ten stolní. A lyže jsme nejdříve nasadili na koberci ve školce, ale vzápětí děti začaly trénovat na běžkách na zahradě (a některým se opravdu dařilo). Opět nás v průběhu měsíce trochu trápily nemoci a bacily, a tak jsme si o všem povídali, co podniknout na podporu zdraví. Děti si hrály na lékaře, vařily a ochutnávaly bylinkové čaje a poznávaly své tělo a jeho jednotlivé části.


Únor u Myšek

Začátek měsíce byl příznivý na sněhovou nadílku, a tak jsme se mohli věnovat tématu Sníh a sněhulák. Týden byl plný koulování, stavění sněhuláků ve třídě i na zahradě, počítání do 3 a určování velikostí (koule na sněhuláka), malování bílou barvou, nácviku básně „Sněhuláček“ a zpěvu písně „Sněží, sněží“, ale také jsme s dětmi zabrousili do tématu emocí, kdy děti pojmenovávaly různé emoce, přiřazovaly k nim nejpříhodnější výraz a povídali si o tom, jak a v jaké situaci takové emoce projevit. V následujících dvou týdnech jsme ve školce měli velkou nemocnost, ale přesto jsme si začali povídat o ptáčcích v zimě. Učili jsme se poznávat některé druhy ptáků, které u nás zůstávají přes zimu, třídili jsme jim pinzetami zrníčka do krmítka, a zlepšovali tak motoriku ruky a koordinaci. Hledali jsme ptáčky schované pod zrním, hráli didaktickou hru „Všechno lítá, co peří má“, schovávali ptáčka do úkrytu s pomocí prostorových pojmů (ven, dovnitř, pod, nad, do, …) a naučili se novou pohybovou hru „Na hlídače“, ale i písničku „Už je zima, už je mráz“. V tématu jsme využívali atlasy a knihy s tímto tématem, a tak vedli děti k tomu, že mohou nové informace získávat z různých zdrojů. Velmi oblíbenou pomůckou se stali ptáčci na drátech a sovičky, které jsme dostali od Ježíška, kdy děti postupují podle předlohy. Téma ptáčků jsme využili i v logopedické prevenci, kdy jsme skloubili dechové cvičení s peříčky a sluchovou hru s hledáním ztraceného ptáčka. V neposlední řadě jsme procvičili koordinaci ruky a očí při práci s kolíčky „zobáčky“ a zapojili svaly celého těla při cvičení.

Poslední týden pak patřil Masopustu.


Masopust u Myšek

Na konci února jsme se věnovali tématu Masopustu. S dětmi jsme si objasnili, co Masopust znamená a pojmenovali si jeho nejznámější masky. Učili jsme se masky řadit do průvodu podle zadání (dopředu, dozadu, uprostřed, vedle, za, před), vyzkoušeli jsme si masku Kobyly, a jak se v průvodu pohybovala, procvičovali jsme jemnou motoriku při špejlování jitrnic, modelování koláčů, grafomotorice se zpěvem „pekla vdolky“ a zdobení papírových donutů. Námětovou hrou „Na jarmark“ jsme si vyzkoušeli, jak se dříve prodávalo a moc nás bavilo vyvolávat např. „Kupte si koláče, čerstvé koláče“ .Nejvíce jsme si ale užili čtvrteční dopoledne v karnevalovém duchu. Na karneval jsme si připravili vlastní pohoštění v podobě donutů, kdy jsme se učili co je sypké x tekuté a jak se připravuje kynuté těsto, a moc jsme si na nich pochutnali. Tančili jsme a zasoutěžili si ve sbírání jitrnic, běhu přes překážky v maskách, hodu donutů na cíl i v klasické židličkované. Také jsme se předvedli kamarádům ze třídy Zajíčků a Medvídků, kteří za námi přišli do školky.

Za třídu Myšek paní učitelka Terka

Únor u Medvídků

V tomto měsíci jsme se věnovali zimním hrám a sportům (liška na ledu). Na tohle téma plynule navazovalo téma, které se věnovalo lidskému tělu (doktor datel). Děti si vyzkoušely některé zimní sporty a hry (bruslení, běžky, jízda na podsedácích, stavění sněhuláků, koulování, …) V pátek 3. února měli školáci pololetní prázdniny, a tak se Medvídci zase na chvilku podívali do Zajíčků. Po prázdninách byla velká nemocnost, a tak jsme si hráli na doktory a nejrůznější bacily. Hráli jsme pohybové hry, dramatizovali jsme pohádku ,,Polámal se mraveneček ´´, modelovali jsme vlasy, hráli jsme stínohru, malovali jsme bacily, vařili jsme bylinkový čaj s medem a citronem, ochutnávali jsme zdravá a nezdravá jídla, vyrobili jsme si plíce z plastových pytlíků, … Jeden týden byl zaměřený na naše smysly. Zkoušeli jsme, jaké je být nevidomý, představili jsme si některé optické klamy, zkusili jsme sluchové pexeso, zpívali jsme píseň ,,Tlesky plesky´´, stimulovali jsme hmatové vnímání pomocí didaktických her, poznávali jsme zvířata podle zvuku, poznávali jsme jídlo podle čichu a chuti.


ZŠ Svoboda nad Úpou
Kostelní 560
542 24 Svoboda nad Úpou

Sledujte nás

Menu